Privátna urologická ambulancia si Vám s hrdosťou dovoľuje oznámiť, že sa stala členom prestížnej spoločnosti SCRS (Society for Clinical Research Sites).

Týždeň urológie - 4 deň

Môže sa nechránený sex skončiť nočnou morou ? Prehľad najčastejších pohlavne prenosných ochorení a možnosti ich liečby a diagnostiky .

Temer každému z nás sa stalo , že mal nechránený , vášnivý a intenzívny pohlavný styk , často krát aj s neznámou partnerkou , niekedy so známou partnerkou . Ani sex so známou partnerkou neznamená , že za ňu dáte ruku do ohňa a nezriedka je zdrojom mnohých nepríjemných prekvapení. Kedy príde prvý problém ? Sú rôzne ochorenia a rôzne príznaky , niektoré príznaky sa prejavia už po dvoch dňoch . Ako sa prejavujú ? Výtoky , svrbenie , začervenanie , bolesti pri močení ...nočná mora každého muža. V poslednom období sa začiatok intímneho života presúva do kategórie -násť ročných , kde povedomie o pohlavne prenosných ochoreniach je na nízkej úrovni.

Čo robiť keď máte rizikový styk a nie ste si istí ? Kedy prísť na vyšetrenie ? Existuje všeliek na všetky tieto ochorenia ? Je nejaké vyšetrenie ako vyšetriť napríklad jedným odberom krvi všetky pohlavne prenosné ochorenia ? Aké sú najčastejšie ochorenia ? V nasledujúcom texte sa dozviete odpovede na tieto otázky.

V našich zemepisných šírkach sa najčastejšie vyskytujú chlamydie , mykoplasmy , ureaplasmy, trichomonas samozrejme kvapavka. Genitálne bradavice , herpes genitalis patria tiež medzi nepríjemné ochorenia . Nie je raritou ani syfilis a výnimočne HIV . Každé ochorenie má inú inkubačnú dobu a iné klinické prejavy , niektoré môže byť aj bez príznakové . Najhoršie je keď na 3 deň po sexuálnom ,, úlete ,, začne vytekať z močovej rúry hnis . Českí študenti medicíny majú na túto situáciu jednu krásnu kultovú pesničku : cosi my vytéká z močové roury , chytil jsem kapavku od ňáký .... vytéká , vytéká , vykapuje , uretru zaplavuje . Hnisavý výtok je sprevádzaný bolesťou uretry , penisu bez súvisu s močením , alebo s erekciou . Kvapavka je problém , ktorý sa ťahá napriek generáciami , dokonca sa ,,vypestovala ,, aj kvapavka na ktorú sú rezistentné / nezaberajú / všetky antibiotiká . Takáto kvapavka sa vyskytuje aj na Slovensku a v našej ambulancii sa s ňou stretávame minimálne 1 x za mesiac. Diagnostika kvapavky je jednoduchá , stačí jeden výter alebo ster z hnisu a diagnostika je hotová ak ale chceme vedieť aké antibiotikum bude pri liečbe účinné , potom musíme aspoň dva dni počkať na výsledok vyšetrenia . Pri liečbe zvyčajne nečakáme na výsledky a liečbu zahájime bez ohľadu na výsledky kultivácie , zvyčajne začíname s chinolónmi . Pokiaľ by liečba nebola úspešná , alebo výsledky by ukázali na rezistentný kmeň , potom môžeme liečbu cielene upraviť. Pokiaľ príde muž skoro , kvapavka sa dá vyliečiť bez následkov.

Inou témou sú Chlamydie , existujú tri druhy Chlamýdií a z nich dvoje sa vyskytujú veľmi často . Majú ale rozličný spôsob prenosu , Chlamydia trachomatis sa prenáša pohlavným stykom a Chlamydia pneumoniae pľúcnou , kvapôčkovou formou. Chlamydie sú zodpovedné za mnoho partnerských problémov , podozieraní , nezhôd , ale pravda môže byť a často krát aj je inde . Jediný presvedčivý dôkaz Chlamýdií je v PCR / tzv. polymerázovej reakcii/ , tá nám dokáže prítomnosť tzv. pohlavných Chlamýdií ale nedokáže nám ako dlho má muž alebo žena Chlamýdie v tele. Môžu byť v tele aj niekoľko rokov , dokonca od začiatku intímneho života. Za roky sa nemusia nijako prejavovať a len náhodné vyšetrenie môže objaviť toto ochorenie . Podľa mojich skúseností z praxe sú Chlamýdie a ich význam zbytočne preceňované , existuje oveľa viac ľudí , ktorí majú pozitívne Chlamýdie , nemajú žiaden problém ani nikdy žiaden problém nemali . Liečba je v súčasnosti komplikovanejšia ako pred 10 rokmi , vtedy sa liečilo 3 tabletkami Sumamedu a teraz sa liečba predĺžila na niekoľko týždňov .

V budúcom čísle budeme pokračovať s témami Ureaplasmy, Mykoplasmy, syfilis a HIV . V samostatnom článku koncom roka rozvedieme podrobnejšie tému genitálnych bradavíc a vírusových ochorení. Najviac informácií o pohlavne prenosných ochoreniach nájdete na webe www.pohlavneochorenia.sk kde je aj on line poradňa a fórum.