Privátna urologická ambulancia si Vám s hrdosťou dovoľuje oznámiť, že sa stala členom prestížnej spoločnosti SCRS (Society for Clinical Research Sites).

Moje zdravie - Zväčšená prostata

Tento problém pozná množstvo mužov. Časté nutkanie na močenie, neustále chodenie na záchod, prerušované močenie sú najznámejšie príznaky zväčšenej prostaty. Patrí k nim aj inkontinencia, ktorá rozhodne nie je problémom trápiacim iba ženské pohlavie. Ako sa nechcených ťažkostí zbaviť a vychutnávať si každý deň bez toho, aby ste stále nemuseli odbiehať na malú potrebu?

Prostata je žľaza, ktorou je obalený začiatok močovej rúry mužov. Má síce iba veľkosť gaštana, no ide o dôležitú súčasť pohlavných orgánov. Produkuje totiž látky pre výživu a pohyb spermií. Väčšina mužov si myslí, že sa ich problém s prostatou netýka a bude sa im oblúkom vyhýbať. Lenže obtiaže s jej zväčšením, či močovým mechúrom sú bežným problémom. Príznaky sa začínajú objavovať postupne a frekvencia sa pomaly stupňuje. Ochorenia prostaty sa delia na dve základné skupiny. Prvým sú uskladňovacie ťažkosti. “Patrí sem hlavne urgencia, teda nutkanie na močenie, frekventné močenie, inak povedané častý pocit nutkania na močenie, noktúria, teda močenie v noci a urgentná inkontinencia, pre ktorú je typický únik moču, ktorému predchádza nutkanie na močenie,” ozrejmuje MUDr. Sokol. Druhou skupinou sú vyprázdňovacie problémy. “Delíme ich na oneskorený štart močenia, ochabnutý, slabý prúd moču, prerušovaný prúd moču, teda močenie na viackrát, tlačenie pri močení, aby sa muž vôbec vymočil a terminálne odkvapkávanie, keď na konci močenia ešte odkvapká nejaký moč do spodnej bielizne,” vysvetľuje príznaky tejto skupiny problémov s prostatou odborník. Častým príznakom býva i nepríjemný pocit, že v močom mechúre ešte zostal nejaký zvyšný moč.

Nenápadná rakovina

Zväčšená prostata môže byť prínakom oveľa vážnejších zdravotných ťažkostí. Ak niekto pociťuje spomínané ťažkosti mal by navštíviť odborníka a vylúčiť tak možnosť vzniku rakoviny prostaty, ktorá je jednou z najčastejších druhov tohto zákerného ochorenia u mužov. Rizikovou skupinou sú najmä päťdesiatnici a vyššie vekové kategórie pánov. Ale nevyhýba sa ani mladším ročníkom. Ročne je v Európe diagnostikovaných viac ako sto prípadov na 100-tisíc obyvateľov. Vhodné je preto nechať sa po 40. roku života vyšetriť aspoň raz za tri roky v ambulancii urológa a predísť tak nepríjemným prekvapeniam. Za preventívne vyšetrenie sa neplatí, jediné čo musíte obetovať je trochu času, čo za skontrolovanie zdravia rozhodne stojí. Navyše sa pri ňom odhalí najviac zhubných ochorení prostaty, ktoré nie sú sprevádzané žiadnymi príznakmi, či ťažkosťami. Pri správnej diagnostike je ich možné úplne vyliečiť.

“Veľké množstvo mužov si myslí, že keď nemá žiadne obtiaže s močením, nemusí trpieť rakovinou prostaty. Opak je pravdou. Aj muž, ktorý nemá žiadne obtiaže, môže mať rakovinu prostaty,” vysvetľuje MUDr. Sokol. Spojitosť vzniku ochorenia so životným štýlom, aktívnym intímnym životom, či fajčením nebola dokázaná. Riziko sa zvyšuje najmä s pribúdajúcim vekom. Muži, v ktorých rodine sa už podobný prípad vyskytol majú vyššie riziko pravdepodobnosti, že sa u nich takéto ochorenie môže rozvinúť. Jedinou prevenciou je pritom podstúpiť vyšetrenie u lekára. Výnimkou u ktorej je dokázané, že rakovinu prostaty nikdy nedostane sú muži, ktorí o semenníky prišli ešte pred obdobím puberty, inak prezývaní eunuchovia. Za rakovinou prostaty totiž stojí hormón testosterón, ktorý sa tvorí práve v semenníkoch a zohráva hlavnú úlohu pri raste nádoru.

Vyšetrenie

Návštevy odborníka sa netreba obávať. Kontrola prostaty začína zistením zdravotného stavu pacienta a vyplnením dotazníka týkajúceho sa problémov s prostatou a erekciou. Následne sa urobí odber krvi, kontrola moču, vyšetrenie prostaty cez konečník, uroflowmetria, pomocou ktorej sa meria sila prúdu pri močení a ultrazvuk. “Až na vyšetrenie prostaty cez konečník a odberu krvi ide o nebolestivé a neinvazívne vyšetrenie,” hovorí urológ o priebehu všetkých úkonov, ktoré musí pacient u lekára podstúpiť. Ak však odborník vyšetrenie prevedie presne tak ako má, malo by byť nepríjemné, no bez bolesti. Po obdržaní výsledku kontroly lekár oznámi pacientovi potrebné informácie a ďalší postup, stanoví prípadné dodatočné vyšetrenia, či následnú kontrolu.

Moderná liečba napreduje

Liečba prostaty v posledných rokoch výrazne pokročila. K dispozícii sú nové lieky, ktoré dokážu zlepšiť kvalitu života pacienta, či dokonca zabrániť nutnosti operácie. “V 80., 90. rokoch a koncom 20. storočia sa temer každý pacient s ochorením prostaty operoval alebo liečil dnes už zastaranou liečbou. Dnes je situácia opačná a väčšina mužov sa lieči pomocou modernej medikamentóznej liečby a iba malé percento sa lieči operačne alebo inou metódou liečby,” konštatuje MUDr. Sokol. Spôsobov liečby je množstvo, no dôležité je včasné a správne stanovenie diagnózy. Z minulosti sú totiž známe prípady, že sa problémom s prostatou pripisovali i symptómy súvisiace s ochorením močového mechúra. Kombinácia oboch spomínaných pritom nie je ničím výnimočným, čo znamená správne skombinovať aj oba spôsoby liečby - teda problémy prostaty a ochorenie močového mechúra.

V niektorých prípadoch namiesto liečby stačí, aby sa pacientov upravil životosprávu, pitný režim, čo v praxi znamená prestať piť po 19. hodine, či začal používať teplejšie oblečenie. Stále však platí, že v prípade závažnejších problémov je najdôležitejšia medikametózna liečba tabletkami. Momentálne sa používajú lieky zo skupiny alfablokátorov, inhibítorov 5-alfa reduktázy a inhibítorov fosfodiesterázy 5 typu, ktoré sa môžu navzájom i kombinovať.

Navyše, neustále sa skúmajú nové spôsoby, ktoré by mali byť ešte účinnejšie.

V niektorých prípadoch sa môžu počas liečby vyskytnúť komplikácie, kedy sa pacient napríklad nemôže vymočiť. V takom prípade je nutné zaviesť do močovej trubice permanentný katéter, odoborne nazývaný epicystostómia. V druhom prípade ide o zákrok, pri ktorom sa chirurgicky otvorí močový mechúr a zavedenie lekár zavedie drén pre odtok moča.

Ďalším problémom, ktorý sa môže vyskytnúť je zápal močového mechúra a prostaty, ktoré je príznačné pálením a rezaním pri močení alebo dokonca krvavým močom. Vyskytnúť sa môžu i močové kamene, ktoré sa väčšinou nedajú vymočiť prirodzene a spôsobujú zápaly, či nutkanie chodiť na záchod. “To sú najčastejšie a najzávažnejšie komplikácie pri ochoreniach prostaty a je bezpodmienečne nevyhnutné, aby pacienta vyšetril a aktívne liečil urológ,” upozorňuje odborník.

Pre každého muža sú problémy s prostatou nočnou morou. Nehovoriac o tom, že pri neliečení a zhoršovaní stavu je nutné pristúpiť k noseniu plienok. Preto je na mieste prekonať strach, či ostych a nechať sa pravidelne skontrolovať. Veď ťažkosti s prostatou môžu ničiť nielen psychiku a zdravie muža, ale aj intímny, či partnerský život. A v tom najhoršom prípade dokonca o život i pripraviť.

MUDr. Roman Sokol
Privátna urologická ambulancia
vedúci lekár, konateľ Privátnej urologickej ambulancie Urology.sk